Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinin İzdivacı ile Ortaya Çıkan Tek Eser. Bosna Ulu Camii

Ejdadımızın ; Vacib-ul vucuda, ubudiyet noktasında, huzur ve huşuyu doruk noktasına çıkartarak, kulları meta fizik gerilime sokacak ortamı oluşturan; Işığı ile, içindeki hava sirkülasyonunun (elektriklenmeye veya kulluk içinde olan bir Müslüman’ı etkilemeye varmayacak derecede) Muvazenesi ile ortamı yüzde yüz aşk ve şevke bırakan, Kubbe sistemi ve içindeki akustik düzeninin, SELÇUKLU mimarisi içindeki hava dalgalarını kıran tonoz düzeninde birleştiği bir ESER. İçinde direk ve sütun olmayan, iki çağın mimarisini tek mimari ile bünyesinde buluşturan, ibadet eden Müslümanlar için, imam hatip ve vaizi %100 görüş açısı sağlayan 3 duyu organının : görsel,işitsel ve konuşsal(dilsel) aynı anda bir engel olmaksızın huzura ve huşuya hizmeti sağlanan, Namaz ve Kulluk esnasında görüş alanına takılarak dikkati dağıtan , kulluğun zevkini kaçıran parlak ışıkların süzüldüğü pencere sisteminin kaldırılarak gerekli ışığı kubbe tepesinden veren,1300 m2'lik namaz kılma alanını kaplayan direksiz tek kubbe, yukarıdaki ışıklıklar ile 4 yarımaya ayrılan bu ayrılışı ile aynı zamanda 4 yarımayla 4 hak mezhebi ifade eden ve yarımayları altında toplayan şemsiye misali üst yeşil kubbenin de islamiyeti simgeleyen ve altında 4 mezhebi birleştiren islamiyetin engin rahmetini ve düzenini tanımlayan bir ESER.

Tasarımı Selçuk Üniversitesi Mimarlık Ve Mühendislik Fakültesinde 3 sene süren dünyada ve Türkiye’de hiç uygulanmamış yeni bir eser , yeni bir mimari tarz, geçmiş ve gelecek çağların duygularına aynı anda cevap verecek bir yapıt.

Konumu itibari ile düzenini bir kalite standardı haline getirmiş özel bir müşteri tabakasına hitab eden. bulunduğu her yerde bu özelliği ilede o bölgedeki devlet ricalinin ve önemli protokollerin toplantı konferans resepsiyon vb. merkezi haline gelen HİLTON( RIKSOS ) oteller zincirinin bir halkasının bulunduğu konya Hilton ( RIKSOS ) otelinin yanında olması, bu esere ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Konya'nın, yerli, yabancı Müslim, Gayri Müslim her dine ve kültüre, her fikre ve görüşe mensup , önemli misafirlerinin ağırlandığı bu otelin yanındaki bu cami : belki ! belki..! kendi vucuduyyeti ile bir çok gönüllerin yeşermesine vesile olacak . minarelerinden süzülecek beş vakit ezan belki nice kalpleri yumuşatacak , nice yeni bakış açılarına vesile olacak belki . ! bu vesile ile bu eserin yapılmasına Ufak dahi olsa bir katkısı olmasına davet ederiz herkesi.

Saygılarımla
Dernek Başkanı
Mehmet Çelik
Camimizin yapımındaki gelişmeleri buradan takip edebileceksiniz...

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bosna Hersek Ulu Camii © 2008
Ana Sayfa | Hesap Bilgileri | Resim Galerisi | Belgeler | İletişim
BİZE ULAŞIN
+ 90 535 330 28 79